Bilgiler

 

EBRU HAKKINDA

 

 

Aşı Boyası

         +

Lâhor Çividi

=

Koyu Kahverengi

Sarı

Lâhor Çividi

Yeşil

Çamaşır Çividi

Kırmızı

Mor

Beyaz

Siyah

Gri

Beyaz

Lâhor Çividi

Açık Mavi

 

 EBRU ÇALIŞMASI

Türk ebru geleneğinde yalnızca suda erimeyen, asit ve kazein içermeyen ve ışıktan etkilenmeyen doğal boyalar kullanılır. Boyalar yaklaşık 50x50 cm boyutlarında düz bir mermer üzerinde, destiseng (el taşı) ile ezilmek suretiyle kullanılır. Destiseng, üzerinde boya ezilen mermerle aynı cins mermerden, aşağı yukarı 15 cm uzunluğunda, boyayı ezen yüzü 6-7 cm çapında bir yarım daire ve üstünde de kullananın tutması için bir tutamak bulunana bir taştır. Yaklaşık bir avuç dolusu boya, mermerin ortasına yerleştirilir ve onun da ortası çukurlaştırılarak buraya su konur ve karıştırmak suretiyle boya çamur hale getirilir. Destiseng, çamur haldeki boyanın üzerinde 8 çizer gibi dolaştırılarak boya ezilir. Dağılan boyalar zaman zaman bir spatula yardımıyla tekrar ortaya toplanır. Boyanın ezilip ezilmediği ancak teknede anlaşılır. Bir müddet tecrübeden sonra ebrucu, hangi boyayı ne kadar ezeceğini öğrenir. Yeteri kadar sulandırıldığında ve doğru öd ayarı yapıldığında kumlanmadan açılan ve kâğıda akmadan tesbit olabilen boya yeterince ezilmiş demektir.

 

Ebru kağıdı, 34.5 x 49.5 ebadında 110 luk kağıt (yoksa 100 veya 90 lık), Kitre’den, silme bir avuç kadar suda birkaç gün ıslatılır.35x50  ölçüsündeki ebru teknesine konur. Çalışılmadığı zaman buzdolabında saklamak gerekir, Bir hafta kadar sonra bozulmaya başlar.

Bu suyla 600 kadar ebru yapılabilir . Suda önceden çalışma yapılmışsa suyun yüzünde kalan boyalar, su yüzüne kağıt yatırılarak temizlenir.

 

Boyaların kıvamı, suya damlatarak kontrol edilir. Boya su yüzünde 6-7 cm halka oluşturuyorsa iyi demektir. Koyu ise ödle açılır Boyanın rengini ve kumlanmasını açmak için su ilave edilir Boya kitre üzerinde açılmıyorsa öd ilave edilir . Fırça boyaya batırılır. Parmakla suyu sıkılır. Teknedeki suyun yüzüne fırça  darbeleri ile sıçratılır 

 

Ebru kağıdı, çapraz köşelerinden tutularak suya yatırılır.El kağıt yüzeyinde gezdirilerek ya da hava kalmışsa alınır. Kağıt alt iki ucundan tutulur, tekneye sıyırarak sudan çıkarılır. Kurumaya bırakılır. Birden fazla renk çalışılacaksa, renkler kontrol edilir. İlk kullanılacak renk en koyu kıvamlı, sonrakiler gittikçe açık kıvamlı olmalıdır . Kitre üzerinde az açılan renk önce, çok açılan renk sonra kullanılır. Ödü az olan boya az açılır . Siyah, daima ilk renk olarak kullanılır.

Pigment boya: Yapaydır. (kimyasal)  parlaktır. Flüoresanlıdır . Pigmente siyah veya toprak katılarak matlaştırılır. Pigment’e çamlıca karıştırılırsa oksitlenir. Pigment kırmızıya diğer pigmentler girilerek çiçek renkleri elde edilir

Oksit boya: Toprak boya (doğal)  ve parlak değildir . dayanıklıdır... Renk elde etmek ve çiçek yapmak için kullanılır. Pigmente siyah veya toprak katılarak matlaştırılır.

Lahor : Lahor bitkisel boyadır, lahorla pigment boyalar ayrışmaz, dibe çökmez. Bu nedenle öd ayarını iyi yapmak gerekir. Lahorda su ayarı da çok önemli. Lahor ödü de çabuk emer. Oksit boyalar öd koymadan suda dibe çöker, yıllarca kalır. Öd çok konursa renkler dura dura bozulur.

Yaprak yeşili = lahor + oksit sarı

 

BOYA HAZIRLAMA

Oksit boya önce kuru kuru, dağıtılarak destesenk ile 1 saat  kadar ezilir. Destezenk: Mermer boya ezici Öd, ezmeyi zorlaştırır. Kavanozlarda üstüne su konarak bekletilir. Olgunlaşınca öd karıştırılır. Boya ezilirken su ilave edince kumlanma olmayıncaya kadar ezmek gerekir. Pigment boya kuru ezilmeden, ıslatılır ve yaş olarak ezilir.

 

Kumlanma : kitrenin koyu olmasından

Boyanın kıvamında olmamasından.Kıvama getirmek için sık sık fırça ile karıştırmak gerekir.Boyanın kitrenin içinde açılması bir kavanoz kapağı kadar olmalıdır. Rahat açılma ya da karışma olmazsa birinci kavanoza biraz su ilave edilir.Neftli boya yapacağımızda birkaç damla neft kullanırız , az gelir de patlama olmazsa birkaç damla daha ilave edilebilir.

 

 3 tip fırça vardır .

Numara Kalın fırça ödü az büyük kavanoz kılları daha kısa olur  , ( koyu battal )

Numara orta fırça ödü daha fazla ( çiçek , fon ve fırça talimi yapmak için ) ,

Serpme ve sapı daha kısa olursa  karıştırma fırçası , neft – terebentin için kullanılan fırça ,

  • Kitreyi  spatula ile karışmak fazla hava kabarcığı oluşmamasına neden olur .
  • Gel gitler kalın bız , desenler daha ince bız ile yapılır.
  • Problemli tekneler bol ödlü boya ile temizleriz ve spatula ile karıştırılır.
  • Kitre çok olursa tekneye düşen boyalar dönerek hızla açılır.
  • Koyu battal'da renk sırası: Siyah + Sarı + Kırmızı + yeşil +Mavi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !