Ebru Sanatı hakkında Kurs bilgileri

3 tip fırça vardır .

  1. Numara Kalın fırça ödü az büyük kavanoz kılları daha kısa olur  , ( koyu battal )
  2. Numara orta fırça ödü daha fazla ( çiçek , fon ve fırça talimi yapmak için ) ,
  3. Serpme ve sapı daha kısa olursa  karıştırma fırçası , neft – terebentin için kullanılan fırça ,

 Pigment boya: Yapaydır. (kimyasal)  parlaktır. Flüoresanlıdır . Pigmente siyah veya toprak katılarak matlaştırılır. Pigment’e çamlıca karıştırılırsa oksitlenir. Pigment kırmızıya diğer pigmentler girilerek çiçek renkleri elde edilir.

 

Oksit boya: Toprak boya (doğal)  ve parlak değildir . dayanıklıdır... Renk elde etmek ve çiçek yapmak için kullanılır. Pigmente siyah veya toprak katılarak matlaştırılır.

 

Lahor : Lahor bitkisel boyadır, lahorla pigment boyalar ayrışmaz, dibe çökmez. Bu nedenle öd ayarını iyi yapmak gerekir. Lahorda su ayarı da çok önemli. Lahor ödü de çabuk emer. Oksit boyalar öd koymadan suda dibe çöker, yıllarca kalır. Öd çok konursa renkler dura dura bozulur.

 

    Yaprak yeşili = lahor + oksit sarı

 

BOYA HAZIRLAMA

 

Oksit boya önce kuru kuru, dağıtılarak destesenk ile toz boya kıvama gelene  kadar ezilir. Destezenk: Mermer boya ezici Öd, ezmeyi zorlaştırır. Kavanozlarda üstüne su konarak bekletilir. Olgunlaşınca öd karıştırılır. Boya ezilirken su ilave edince kumlanma olmayıncaya kadar ezmek gerekir. Pigment boya kuru ezilmeden, ıslatılır ve yaş olarak ezilir.

 

Aşı Boyası

         +

Lâhor Çividi

=

Koyu Kahverengi

Sarı

Lâhor Çividi

Yeşil

Çamaşır Çividi

Kırmızı

Mor

Beyaz

Siyah

Gri

Beyaz

Lâhor Çividi

Açık Mavi

 

  •  Kitreyi  spatula ile karışmak fazla hava kabarcığı oluşmamasına neden olur .
  • Gel gitler kalın bız , desenler daha ince bız ile yapılır.
  • Problemli tekneler bol ödlü boya ile temizlenir ve spatula ile karıştırılır.
  • Kitre çok olursa tekneye düşen boyalar dönerek hızla açılır.
  • Koyu battal'da renk sırası: Siyah + Sarı + Kırmızı + yeşil +Mavi

 BOYANIN EZİLMESİ

 

Pigment ve oksidan  boya, cam üzerinde, su ve öd ilave edilerek, spatula ile 5-6 saat ezilir. Ezilen boya cam kavanoza konarak boya hacmi kadar su konur ve zaman zaman çalkalanır. Ağzı kapatılıp birkaç gün bekletilir. Cam üzerindeki boya bulaşığına bir miktar su dökünce boya tül gibi dağılıyorsa ve kavanoza konulup çalkalanan boya, kavanoz çeperinde yol yol akmıyorsa boyanın ezilme kıvamı iyi demektir. Boya kapalı kavanozda uzun yıllar bekleyebilir.

 

Boyalara eklenecek su ve ödün ayarı da şu şekilde yapılır. Kitrenin kıvamının ayarı aşağıda KİTRE bahsinde belirtildiği gibi kontrol edilir. Boya ayarına ödü en az boyanın ayarıyla başlanır. Süt kıvamında sulandırılan boyanın içerisine, fırça kavanozun kenarına sıyrılıp tekneye serpildiğinde ebrucunun ustasından gördüğü miktar ölçüsünde açılana kadar öd ilave edilir. Ödü fazla olan boyaların ayarları da ödü az olan boyaların üzerine serpmek suretiyle yapılır.

 

Kumlu ebru : Sulu kitrede yoğun boya ile yapılır . Hareketli zemine çiçek veya hatip yapılmaz.

Gözü yorar. oksit yeşil ile iyi zemin yapılır.

 

Kitre kıvamı için ince bızla kitreye boya damlatılır ve boya bızla çizilir.

·        Boya ileri gidiyorsa kitre sulu

·        Boya duruyorsa kitre normal

·        Boya geri gidiyorsa kitre koyu demektir .

·        Fırça sapı kitrede yürütülür.  Kitre ayarı iyi ise sapın izi kalmaz

Öd:

Ebru yapımını gerçekleştiren en önemli maddedir. Ebru yapan kişinin, ödü ve yaptığı işi çok iyi anlaması gerekmektedir. Aslında ebrunun sırrı "öd" dür.

 Kitre üzerine serpilen boyaların batmadan yüzebilmeleri için boyalara bir damlalık yardımıyla yüzey aktif asitler içeren sığır ödü katılır. Sığır ödünün içerisinde bulunan yüzey aktif asitler, kitrenin üzerindeki yüzey gerilimini kırarak boyanın kitre üzerinde batmadan açılmasını sağlarlar. Mezbahadan sağlanan sığır ödü, bir metal kaba boşaltılarak içinde su kaynayan başka bir kabın içine oturtulur. Aşağı yukarı 20 dakika sonra ödün üzerinde oluşan köpüklerle varsa yağ ve kan temizlenerek öd bir kavanoza alınır. Oda sıcaklığına geldikten sonra kullanılır. Boyalara bir damlalık yardımıyla ilâve edilir. Boyalara ilave edilecek sığır ödü miktarı, üzerinde ebru yapılan sıvının cinsine ve kıvamına göre değişir. Yüzey gerilimi en yüksek olan malzeme kitre, en düşük olan malzeme ise deniz kadayıfıdır. Aynı miktarda boyaya, aynı kıvamda kitre için deniz kadayıfına göre yaklaşık on misli sığır ödü ilâve etmek gerekir.

 

Öd başlıca şu görevleri yapar;

 

1. Yüzeysel gerilimi sağlar. Boyanın suyun yüzeyinde açılmasını gerçekleştirir. Aksi taktirde, boyalar dibe çöker.

 

2. Renklerin birbirine karışmasını önler. Mesela; mavi ile sarı üst üste konsa ve karıştırılsa (ne kadar karıştırılırsa karıştırılsın) asla yeşil renk elde edilemez.

 

3. Boyanın kağıda yapışmasına yardımcı olur.

 

4. Aynı rengin tonlarını ve değişik büyüklükteki lekelerin elde edilmesi yine öd sayesinde gerçekleşir.

 

 

 

Fırça kavanozda dura dura kıvrık bir şekil alır ,  fırçayı yukarı doğru tutarsanız damlalar bir arada düşer , kıvrık şekli yan tutunca da damlalar sıralanmış olarak düşer.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !